Часопис "Гетьманат"

Кодекс Джентльмена

2024-04-20

Джентльмен, цей термін, який з плином часу відчуває дуже сильні зміни, історично це чоловік найнижчого рангу англійської шляхти, за визначенням, у цю категорію входили молодші сини молодших синів баронів та лицарів., але сьогодні, в ширшому значені «джентльмен» це чоловічий образ, сформований у вікторіанську епоху. Сьогодні так називають освіченого і вихованого чоловіка, практично інтелігента, респектабельного та урівноваженого (манірного і незворушного).

У цій статті ми познайомимо вас з основними правилами спілкування для джентльменів, які прийшли до нас із тієї епохи. А саме з кодексом джентльменів, який вперше був опублікований у 1875 році («The Gentlemen’s Book of Etiquette, and Manual of Politeness», by Cecil B. Hartley).

1.      Навіть якщо ви впевнені, що ваш опонент абсолютно не правий, ведіть дискусію спокійно, висловлюйте аргументи та контраргументи не переходячи на особистості. Якщо ви бачите, що співрозмовник непохитний у своїх помилкових переконаннях, то вправно переведіть розмову на іншу тему, залишаючи йому можливість зберегти лице, а вам уникнути гніву і роздратування.

2.      Майте стійкі політичні переконання. Але не виголошуйте їх за будь-якого випадку і, в жодному разі, не змушуйте інших людей погоджуватися з вами. Спокійно вислуховуйте інші думки про політику і не влізайте в запеклі суперечки. Нехай ваш співрозмовник подумає, що ви поганий політик, але не дайте йому можливості засумніватися в тому, що ви джентльмен.

3.      Ніколи не перебивайте того, хто говорить. Навіть просте уточнення неправильної дати може бути неввічливим, якщо вас про це ніхто не просив. Ще гірше закінчувати за людину його думку чи квапити її будь-яким способом. Дослухайте до кінця анекдот чи історію, навіть якщо вони добре знайомі вам.

4.      Найвищим ступенем невихованості є відволікання під час розмови на свій годинник або записник. Навіть якщо ви втомилися і вам нудно, не показуйте цього.

5.      Ніколи не намагайтеся довести свою правоту за допомогою підвищення голосу, зарозумілості або зневажливого поводження. Нехай ваше спілкування завжди буде люб'язним, щирим і позбавленим будь-якої манірності.

6.      Ніколи, якщо, звісно, вас не просили цього зробити, не говоріть про ваш власний бізнес чи професію в суспільстві. Взагалі менше приділяйте увагу своїй персоні.

7.      Якщо ви не можете примирити учасників суперечки, залиште їх. Ви, безперечно, заведетесь ворогом, можливо, навіть двома, якщо підтримаєте одну зі сторін, особливо коли ті хто сперечаються вже втратили самовладання.

8.      Джентльмен, який має добрий розум та є висококультурною людиною, як правило, він є скромним. Він може відчувати, перебуваючи в суспільстві звичайних людей, що в інтелектуальному плані він вищий за тих, хто навколо нього, але він не буде прагнути показати свою перевагу над ними. Він не буде зачіпати теми, в яких співрозмовники не мають відповідних знань. Все, що він говорить, завжди відзначено ввічливістю та повагою до почуттів та думки інших.

9.      Не менш важливо, ніж уміння добре говорити, уміння з цікавістю слухати. Саме воно робить людину чудовим співрозмовником і відрізняє людину з доброго суспільства.

10.  Ніколи не слухайте розмову двох осіб, яка не призначена для вас. Якщо вони стоять настільки близько до вас, що ви не можете їх не чути, то буде доречно віддалитися від них на потрібну відстань.

11.  Намагайтеся говорити, наскільки це можливо, коротко та й по справі. Уникайте тривалих відволікань і зауважень, що не стосуються предмета. Однак якщо хтось інший, зокрема людина похилого віку, розповідає довгу історію або щось те, що не є новиною для вас, то однаково слухайте цю людину з повагою, поки вона не закінчить говорити, і тільки потім починайте говорити самі.

12.  Якщо ви ласі на лестощі, будьте також готові до звинувачень у дурості та зарозумілості.

13.  Говорячи про своїх друзів, не порівнюйте їх одне з одним. Говоріть про переваги кожного з них, але не намагайтеся посилити переваги одного внаслідок протиставлення недоліків іншого.

14.  Уникайте розмови тим, які можуть зачепити тих, кого поряд з вами на цю мить немає. Джентльмен ніколи не стане злословити чи слухати наклеп.

15.  Навіть розумна людина стає втомливою і невихованою, коли вона намагається повністю завоювати увагу компанії.

16.  Уникайте занадто частого вживання цитат та думок великих людей. Як приправа до їжі, вони можуть прикрасити бесіду, але їхня надмірна кількість тільки зіпсує страву.

17.  Уникайте педантизму. Це ознака не інтелекту, а дурості.

18.  Говоріть рідною мовою правильно, водночас не будьте надто великим прихильником формальної правильності фраз.

19.  Ніколи не наголошуйте на мовних помилках інших людей. Вказувати на неправильно вимовлені у вашому оточенні слова вкрай невиховано.

20.  Якщо ви фахівець у якійсь галузі знання чи маєте відношення до науки, уникайте використання технічних термінів. Це буде поганим тоном, тому що багато хто їх не просто не зрозуміють. Однак якщо ви випадково використали у розмові такий термін або фразу, не робіть ще більшої помилки, пояснюючи зміст сказаного.

21.  Ніколи не грайте в компанії роль блазня, тому що дуже швидко ви набудете слави «смішної людини». Ця роль є неприпустимою для справжнього джентльмена. Прагніть, щоб ваші співрозмовники сміялися разом із вами, а не з вас.

22.  Уникайте хвастощів. Говорити про свої гроші, зв'язки та можливості є дурним тоном. Точно так неприпустимо демонструвати свою близькість із видатними людьми, навіть якщо воно й трапляється в розмові. Постійна згадка фраз типу «Мій друг, губернатор Н…», або «Мій близький знайомий власник компанії Т…» є надмірним і неприпустимим.

23.  Не прагніть  надати своєму образу зайву глибину та витонченість, зневажливо відмовляючись від веселих розмов та жартів. Намагайтеся діяти відповідно до товариства, в якому ви знаходитесь, якщо це не суперечить іншим правилам джентльмена.

24.  Вкрай грубим і непристойним виглядатиме вживання у своїй промові цитат, висловів та термінів іноземною мовою.

25.  Якщо ви відчуваєте, що починаєте злитися в розмові, то зверніться до іншої теми, або просто замовчіть. У запалі пристрасті ви можете вимовити слова, які б ніколи не використовували в спокійному стані духу, і за які ви потім себе картати.

26.  Уникайте лестощів. Делікатний комплімент допустимо в розмові, але лестощі – це щось грубе й огидне для будь-якої розсудливої людини.

27.  «У будинку повішеного про мотузку не говорять» – це досить грубе, але вірне прислів'я. Ретельно уникайте гострих тем, які можуть бути надто чутливими до співрозмовника, і ніколи не втручайтеся в чужі сімейні справи. Не прагніть обговорювати чужі секрети, але якщо вас у них присвятили, то розглядайте це як високий знак довіри, і ніколи не розповідайте про це третім особам.

28.  Коли ставите питання про осіб, які вам невідомі, уникайте використання прикметників та описів. Інакше ви можете запитати чиюсь матір: «Хто ця незграбна дівчина?», а у відповідь отримаєте: «Сер, це моя дочка».

29.  Хоча подорожі сприяють розвитку розуму і кругозору джентльмена, все ж таки не варто в кожній розмові вставляти фрази: «Коли я був у Парижі…», «А ось, наприклад в Італії…» і так далі.

30.  Уникайте пліток. Для жінки це огидно, а для чоловіка це взагалі зневажливо.